AnasayfaAnasayfa  GirişGiriş  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  FotoclubFotoclub  

Paylaş | 
 

 ENDÜSTRİYEL KALIPÇILIK

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 64
Yaş : 27
Nerden : Düzce
Rep : 12542
Kayıt tarihi : 03/09/08

Kişi sayfası
Kullanıcının Hediyeleri:

MesajKonu: ENDÜSTRİYEL KALIPÇILIK   Ptsi 03 Kas. 2008, 21:26

ENDÜSTRİYEL KALIPÇILIK:

Endüstriyel Kalıpçılık

Endüstriyel Kalıpçılık günümüzde kalıp otomasyonla üretimin en önemli araçlarından bir tanesidir. Sürekli aynı kalitede ve çok miktarlarda ürün elde edilmek istenildiğinde başvurulan tekniklerden bir tanesi kalıpçılıktır. Ülkemiz “Kalıpçılık” sektörü açısından büyük mesafeler kat etmiş kalıp tasarım ve üretimi yaparak ihraç eder duruma gelmiştir. Otomotiv sektörünün de tesiriyle her ölçekte çok sayıda kalıp imalatçısı firma vardır ve gün geçtikçe sayıları artmaktadır. Endüstriyel Kalıpçılık Program Mezunları, modern teknolojiyi takip etmesi ve üst düzey eğitim kalitesi ile Kalıpçılık Sektörünün motor gücü olacaktır. Program mezunları sanayide yaygın olan kalıpçılık alanında iş bulma imkanına sahiptir. Bu programdan Mezunlar, kalıp tasarımı ve üretimi için gerekli bilgi ve donanımları kazanmış, İleri Tasarım Araçlarını (CAD yazılımları) profesyonelce kullanabilen, özgün tasarım ve üretkenlik yetenek ve becerileri kazandırılmış, imalatı bilen ve İleri İmalat Teknikleri (CAM-CNC) konusunda eğitilmiş, uygulama dersleri ve stajlar ile pratik kazanmış olarak büyük bir boşluğu dolduracaktır. Bunların dışında mezunlar, İş hayatında ileri teknolojik seminerleri alarak, kalıp analiz ve simülasyonları gibi konularda birikim sahibi olabilecek ve büyük bir güç kazanabilecektir. Kalıp imalatı için kullanılan CNC gibi modern üretim teknikleri yine program mezunlarının yetkinlik kazandığı bir diğer konudur.

Meslek Yüksekokulu Endüstriyel Kalıpçılık Programına kayıtlı öğrencilerin eğitim kalitelerinin arttırılması, Ülkemizin koşullarında Endüstriyel Kalıpçılık Teknikerleri yetiştirmek, buna göre eğitim faaliyetlerinin yönlendirilmesi, öğrencilerimize istihdama yönelik staj ve pratik çalışma imkânlarının araştırılması ve arttırılması için aşağıda sıralanan kuruluşlar ile Sanayi-Eğitim İşbirliği anlaşma çalışmaları yapılmaktadır.

1- Standart Profil
2- Teknorot
3- Çelik Halat
4- Erciyas Boru
5- Ümran Boru Fabrikası
6- Süperlit Boru Fabrikası
7- İTO kilit
8- Anlaş Lastik

Endüstriyel Kalıpçılık Programı mezunları aşağıda verilen sektörlerde staj ve iş imkanı bulmaktadırlar. Bunun dışında mezunların iş imkânları ve popülerliği giderek artmakta ve istihdam seçenekleri de çoğalmaktadır. Bunlardan bazıları;

• Otomotiv Sektörleri
• Hassas Döküm
• Metal Döküm
• Çelik Döküm
• Kalıpçılık Sarf Malzemeleri Pazarlama
• Aluminyum Ekstrüzyon
• AR-GE laboratuarı olan firmalardır.

Endüstriyel Kalıpçılık Teknikeri Nedir ? | Tanıtımı

TANIM

Endüstride kullanılmak amacıyla veya günlük hayatta kullandığımız makine parçaları ile metal ve plastik türü ürünlerin kalıp tasarımını, ardışık ve seri olarak imalatını planlayan ve uygulamasını sağlayan kişidir.


GÖREVLER

-İmal edilecek ürünün proje ve şartnamelerini inceler,
-Üretilecek ürünün cinsine göre yapılacak kalıpta kullanılacak malzeme türünü belirler,
-Tasarım halindeki kalıbın teknik resmini ve krokisini cizer veya cins ve miktarını belirler,
-Kalıp örneklerinin tasarımını yapar ve kalıbı hazırlar,
-Kalıbın denenmesinde ve parça üretiminde büyük önemi olan presleri iş güvenliği kurallarına uygun olarak bağlar,
-Yapılacak üretimin niteliğine göre değişik türlerdeki kalıpları prese bağlayarak çeşitli parçaları üretir,
-Yapılan kalıbı montaja hazırlar ve monte eder,
-İstenilen standartta, hiçbir aksaklığa meydan vermeyecek şekilde kalıbı teslim eder.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

-Her türlü işleme ve talaşlı imalat tezgâhları (torna, tesviye, planya, matkap, saç kıvırma taşlama ve vargel tezgâhları, kesme tezgâhı vb
-Soğuk ve sıcak şekillendirme tezgâhları,
-Hava ve buhar basıncıyla çalışan cihaz ve donanımlar,
-Kesen, biçen, büken, delen, kıvıran ve talaş kaldıran el aletleri (el breyzi, spiral taşlama, el matkabı, rayba, kılavuz, zımpara ve eğe vb
-Kaynak makineleri, indüksiyon açacağı, gazaltı kaynağı makinesi
-Demir, çelik, bakır, alüminyum gibi metal malzemeler,
-Plastik ve plastik türü malzemeler,
-Bilgisayar.


MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Endüstriyel kalıpçılık teknikeri olmak isteyenlerin,
-Mekanik konulara ilgili ve yetenekli,
-Şekiller arasındaki ilişkiyi görebilen,
-El ve gözlerini eşgüdümle kullanabilen,
-Ayrıntıyı algılayabilen, yönergeyi izleyebilen,
-Dikkatli ve aynı işi yapmaktan sıkılmayan
kimseler olması gerekir.ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI


Endüstriyel kalıpçılık teknikeri, kapalı alanda ve ayakta görev yapar. Çalışma ortamı gürültülü, tozlu, kirli ve yağlıdır. Yapılan işte kesici aletler kullanıldığından iş kazası riski vardır.

Birinci derecede uğraş konusu makine parçaları ile metal plastik türü ürünlerdir. Diğer çalışanlarla ve müşteriler ile iletişim halindedir. Gece çalışması, vardiyalı çalışma, hafta sonu çalışması söz konusu olabilir.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

Bu bölümden mezun olanlar gördükleri eğitim kapsamında kamu ve özel sektöre bağlı kuruluşlarda, organize sanayi bölgeleri, küçük sanayi siteleri, fabrikalar, atölyeler ve kendi kuracakları işyerlerinde çalışabilirler. Sanayi sektörü gelişmiş bölgelerde iş bulma olanağı daha yüksektir. Erkeklerin iş bulma olanağı kadınlara göre daha yüksektir.


MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi çeşitli üniversitelere bağlı meslek yüksekokulların Endüstriyel Kalıpçılık bölümünde verilmektedir.


MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI


Meslek Liselerinin Bilgisayarlı Nümerik Kontrol (CNC), Endüstriyel Mekanik, Gemi Makineleri, Hidrolik ve Pnomatik, Hidrolik ve Pnomatik Teknolojisi, İş makineleri, İş Makineleri Bakım Onarım, İş Makineleri Operatörlüğü, Kalıp, Kalıpçılık, Konfeksiyon Makineleri Bakım ve Onarım, Makine, Metalurji, Metal İşleri ve Metalurji (Demir-Çelik Metalurjisi), Mikroteknik, Nümerik Kontrollü Makineler (CNC), Tesviye, Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi (Mekanik/Makine), Mekatronik bölümlerinden mezun olanlar Endüstriyel Kalıpçılık önlisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar isesınavsız yerleştirme sonunda kalan kontenjanlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sayısal (SAY-1)” puanı almaları gerekir.


EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince; Matematik, Teknik Resim, Meslek Resmi, Malzeme Bilgisi, Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı, Saç Metal Kalıp Tasarımı, Isıl İşlemler, Plastikler, Hacım Kalıp Teknolojisi, Saç Metal Kalıp Teknolojisi, Bilgisayar Destekli Tasarım, Bilgisayar destekli çizim gibi meslek dersleri verilmektedir.


MESLEKTE İLERLEME

“Endüstriyel Kalıpçılık ” önlisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “Döküm Öğretmenliği, İmalat Mühendisliği, Kalıpçılık Öğretmenliği, Metal Öğretmenliği, Makine Mühendisliği lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
Eğitim süresince Kredi ve Yurtlar Kurumunun sağladığı öğrenci kredilerinden ve harç kredilerinden faydalanabilirler. Çeşitli kurum ve kuruluşlardan burs alabilirler.

Meslek elemanları kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak istemeleri durumunda 10. derecenin 2. kademesi ile göreve başlarlar. Maaşları her yıl bütçe kanununa göre belirlenmektedir.

Özel sektörde ise çalışılan yer, tecrübe vb. durumlara göre kazanç durumu değişiklik göstermektedir. İlk işe girdiklerinde asgari ücret alırlar. Daha sonraki yıllarda ise asgari ücretin 2-3 katı arasında değişmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER-İlgili eğitim kurumları,
-Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
-Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri,
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.by-lazkopat-81.tr.gg/
Admin
Admin
Admin
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 64
Yaş : 27
Nerden : Düzce
Rep : 12542
Kayıt tarihi : 03/09/08

Kişi sayfası
Kullanıcının Hediyeleri:

MesajKonu: Geri: ENDÜSTRİYEL KALIPÇILIK   Ptsi 03 Kas. 2008, 21:27

ENDÜSTRİYEL KALIPÇILIK PROGRAMIDERS İÇERİKLERİ

Türk Dili – I
Dil Nedir?: Dilin doğuşuyla ilgili teoriler, Dil-kültür-ulus ilişkisi; Dil Devrimi: Türk Dil Kurumu ve çalışmaları; Dünya Dilleri: Dil aileleri, Türkçe'nin dünya dilleri arasındaki yeri; Türkiye Türkçesinin Özellikleri: Ses özellikleri, Biçim özellikleri, Cümle özellikleri; Yazım Kuralları; Noktalama İşaretleri; Yazışmalar: Özgeçmiş, Dilekçe, Mektup, İş mektubu, Telgraf..

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi –I(Yıllık)
Osmanlı Toplum ve Devlet Düzeninin Geri Kalması ve Yapılan Reform Hareketleri; Osmanlı Devletinin Parçalanması ve Ulusal Mücadelenin Başlaması; Mustafa Kemal Paşa'nın Anadolu'da Ulusal Mücadeleyi Örgütlemesi; Birinci T.B.M.M.'nin Açılması; 1920-1922 Arası Askeri ve Siyasal Gelişmeler; Devrimler ve Karşı Tepkiler; Anayasal Sistemin Kurulması; Cumhuriyet Döneminde İç ve Dış Siyaset; Türk Devriminin Temel Özellikleri ve Etkilendiği Düşünce Akımları; Hukuk, Eğitim, Ekonomi ve Toplumsal Yaşayışta Yapılan Yenilikler; Atatürk İlkeleri ve Bu İlkelerin Genel Nitelikleri; İdeolojik Açıdan Atatürkçülüğün Değerlendirilmesi.

Teknolojinin Bilimsel İlkeleri
Malzeme Özellikleri: Yanma ve Paslanmayla ilgili kimyasal işlemler, Paslanmayı önleme yöntemleri, Birim Sistemleri , Statik: Statik denge durumu, Vektörel ve Skaler büyüklükler, Moment, Basit mesnetli kirişler, Ağırlık merkezi; Dinamik: Yol, Zaman, Hız ve İvme, Sürtünme ve etkileri; Enerji, İş ve Güç: Enerji, İş ve Güç tanımları, Örnek problemler; Mekanik ve Elektromanyetik Dalga Hareketi: Dalga uzunluğu, Frekans; Akışkanlarda Basınç: Basınç ve birimleri, Mutlak basınç, Bağıl basınç; Elektrik ve Manyetizma: Seri ve Paralel dirençli basit devreler, Akım, Gerilim farkı ve Direnç problemleri

Matematik I
Sayılar: Aritmetik işlemler, Üs ve Kök hesabı, İkili, Sekizli ve On altılı sistemde işlem yapabilme; Cebir: Cebirsel işlemleri yapabilme, Formüller, Formüllerde dönüştürmeler, Çarpanlara ayırma, Rasyonel ifadeleri sadeleştirme; Denklem ve Eşitsizlikler: Denklem sistemleri ve çözümleri; Fonksiyonlar: Fonksiyonlar, Değerlerin elde edilmesi, Grafik çizimi; Logaritma: Logaritma, Üstel fonksiyonlar, Üsler ile işlem yapabilme; Trigonometri: Açısal ölçümleri dönüştürme, Trigonometrik oranlar, Fonksiyonların çizimi, Alan-kenar ve açı hesapları; Geometri: Alan ve Hacim hesapları, Pisagor ve Öklid bağıntıları, Düzgün olmayan alanların hesabı.

Meslek Teknolojisi I
İmalat Usulleri; Talaşlı İmalatta Kullanılan Kesici Takım Gereçleri; Torna Tezgahlarında Talaş Kaldırma İlkeleri; Puntalı Torna Tezgahının Görevleri: Kullanımı, Verilen toleransa göre delik açma işlemi; Matkap Tezgahlarında Talaş Kaldırma İlkeleri; Freze Tezgahlarında Talaş Kaldırma İlkeleri; Üç Tip Freze Tezgahı, Tipik Freze Tezgahı İşlemleri; Kılavuz ve Paftalarla Talaş Kaldırma İlkeleri.

Bilgisayar I
Windows İşletim Sistemi: Masaüstü ve nesnelerinin tanımı ve kullanımı, Başlat menüsü seçenekleri; Microsoft Ofis: Word ile dosya açma, hazırlama, düzenleme, üst ve alt bilgi hazırlama, Excel ile hücre, satır, sütun, sayfa işlemleri, hücre biçimlendirme ve formül yazma, Power Point ile slayt hazırlama ve işlemleri, Outlook ile takvim, günlük gibi seçeneklerin kullanımı, mail kontrolü; İnternet Explorer: Explorer nesnelerinin kullanımı ve internette arama yapma.

Yabancı Dil I
Belirteçler; Önhal Edatlar: Yer, Zaman, Hareket; Tekil ve Çoğul İsimler: Sayılabilir ve sayılamayan isimler; Zamanlar: Geniş zaman, Şimdiki zaman, Geçmiş zaman yapıları; Kipler: Will, Should, Shouldn't, Must, Mustn't, Can; Karşılaştırmalı Yapılar; Adıllar: Kişi adılları, İyelik adılları; Sıfatlar; Olumlu Cümle, Olumsuz cümle ve soru cümleleri; Bağlaçlar: Ve, Fakat, -ken, Çünkü.

İmalat İşlemleri I
Makine Teknikerliğinin Özellikleri: İlkeleri, Kapsamı ve görevleri; Ayarlanabilir Ölçme ve Kontrol Aletlerinin Bilgi ve Beceri İşlemleri; Üniversal Torna Tezgahlarında Temel Tornalama Bilgi ve Beceri İşlemleri; Üniversal Freze Tezgahlarında Temel Frezeleme Bilgi ve Beceri İşlemleri; Zımpara Taşlarında Kesici Aletlerin Bilenmesi, Bilgi ve Beceri İşlemleri; Sökülemez Birleştirme Elemanları; Temel Kaynak Bilgi ve Beceri İşlemleri.

Makine Resmi I
Geometrik Çizimler: Açı, Yay, Eğri, Doğru, İki dairenin ortak teğet noktası; İzdüşüm ve Görünüş Çıkarma: Birinci bölge izdüşüm tekniği, Üçüncü bölge izdüşüm tekniği, Görünmeyen detaylar, Görünüşler, Kesitler, Perspektif Çizimleri, Ölçülendirme: Standart ölçülendirme,

Malzeme Teknolojisi I
Malzeme Tanımı ve Sınıflandırılması: Kristal yapı, Basit kübik, Hacim merkezli kübik, Yüzey merkezli kübik, Bileşik, Alaşım; Atomik Yapı ve Bağ Kuvvetleri; Katılaşma Ergime Davranışları: Gizli ergime ısısı, Katı eriyik, Denge, Faz, Sıvılaşma eğrisi, Katılaşma eğrisi, Ötektik sıcaklık, Ötektik eğrisi; Denge Diyagramı: Demir-Karbon (Fe-C) denge diyagramı; Demir Dışı Metaller: Alüminyum, Bakır, Çinko, Pirinç, Magnezyum; Çelik Standartları.

Bilgisayar II
Temel İnternet Kavramları: Sunucu işlemci mantığı, TCP-IP protokolü kavramı, Web tabanlı servisler (HTTP, SMTP, DNS, FTP, TELNET, POP3, PROXY); Web Tasarımına Giriş: Tasarım için gerekli sunucu taraflı programlar kurma, Değişik yöntemlerle Web dosyası oluşturma, FTP yazılımlarını kullanma; Sunu Programı: Uygun sunu şablonu seçimi, Bilgisayar ortamında sunu hazırlama, düzenleme, gösterime hazırlama; Veritabanı Kullanımı: Veritabanında tablo tasarımı, Form oluşturma ve veri girişi, Veritabanında rapor oluşturma ve düzenleme, Bilgilere kısa yol oluşturma, Sorgu oluşturma.

Yabancı Dil II
Zamanlar: Şimdiki zaman, Geniş zaman, Geçmiş zaman, Gelecek zaman yapıları; Kipler: Might, Could, Can, Must, May; Zarflar: Yer, Yön, Amaç, Hal zarfları; Sıfatlar: Sıfatların sırası, Karşılaştırma, Üstünlük belirten yapılar; Edilgen Yapı: Şimdiki, Geniş, Geçmiş, Gelecek zamanda edilgen yapı; Şart Cümlecikleri; Sıfat Tümceleri; Aktarım Cümleleri; Fiil Yapıları: To, -Ing; İsim Cümlecikleri; Zarf Cümlecikleri; Karşılaştırmalı Yapılar.

Makine Resmi II
Toleranslar ve Yüzey Kalitesi: Yüzey işlem işaretleri, Talaş izleri; Yapım Resimleri: Dişli çarklar, Belli merkez uzaklığına ve verilere göre bir çift dişli çarkın tasarımı; Montaj Resimleri: Temel standart vida dişi profilleri, Tek ağızlı kare vida, Çok ağızlı kare vida, Kare vida, Testere ağızlı vida, Trapez vida, Vida yivleri, Yataklar, Bilyalı yataklar, Kamlar; Büro Çalışmaları: Türk standartlarına uygun imalat resimleri, Yapım resimleri, Türk standartlarına uygun toleranslar.

İmalat İşlemleri II
Üniversal Torna Tezgahlarında Temel Bilgi ve Beceri İşlemleri; Üniversal Freze Tezgahlarında Temel Bilgi ve Beceri İşlemleri; Ayarlanabilir Ölçme ve Kontrol Aletlerinin Bilgi ve Beceri İşlemleri; Zımpara Taşı Makinelerinde Serbest Elle Tek Ağızlı Kesici Alet Bileme; Taşlama Tezgahlarının Temel Bilgi Beceri İşlemleri: Konik dış ve iç yüzeyde işlemler, Taşlar; Oksi Gaz Kaynak Ünitelerinde Temel Kaynak; Bilgi ve Beceri İşlemleri.

Meslek Teknolojisi II
Torna Tezgahlarında Talaş Kaldırma İlkeleri; Freze Tezgahlarında Talaş Kaldırma İlkeleri: Freze çakıları, Bindirmeli ve kaldırmalı frezeleme, Çeşitli açılarda yüzey frezeleme, Çeşitli açılarda delik delme; Vargel ve Planya Tezgahlarında Talaş Kaldırma İlkeleri; Taşlama Tezgahlarında Talaş Kaldırma İlkeleri: Kesme hızı, Talaş ilerlemesi, Taşlama taşı, Bileme; Broşlarla Talaş Kaldırma İlkeleri; İnce İşleme ile Talaş Kaldırma İlkeleri.

Mühendislik Bilimi I
Dairesel Hareket: Döndürme momenti, Açısal hız, Açısal ivme, Tork; Potansiyel-Kinetik Enerji ve Momentum; Momentumun Korunumu Prensipleri; İtme, Burulma Momenti, Atalet Momenti; Potansiyel Enerji, Kinetik Enerji; Basit Makineler; Sıvı Akışkanlar; Isı Enerjisi ve Etkileri: İç enerji, Entalpi, Kaynama noktası, Erime noktası, Özgül entalpi, Buhar; Temel Gaz Kanunları: Sabit basınç, Sabit sıcaklık, Sabit hacim,

Malzeme Teknolojisi II
Tahribatlı Deneyler: Çekme deneyi, Darbe deneyi, Brinell sertlik deneyi, Vickers sertlik deneyi, Rockwel sertlik deneyi; Şekillendirme İşlemleri: Sıcak şekillendirme, Soğuk şekillendirme, Yeniden kristalleşme sıcaklığı; Metalografi; Polimerler: Plastikler, Termoset plastikler, Termoplastik, Amorf ve kristal yapılar, Yumuşatıcı ve dolgu malzemesi, Camlar, Esnek PVC, Katı PVC, Polietilen, Naylon, İç plastikleşme, Dış plastikleşme; Kompozitler; Korozyon.

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II(Yıllık)
Osmanlı Toplum ve Devlet Düzeninin Geri Kalması ve Yapılan Reform Hareketleri; Osmanlı Devletinin Parçalanması ve Ulusal Mücadelenin Başlaması; Mustafa Kemal Paşa'nın Anadolu'da Ulusal Mücadeleyi Örgütlemesi; Birinci T.B.M.M.'nin Açılması; 1920-1922 Arası Askeri ve Siyasal Gelişmeler; Devrimler ve Karşı Tepkiler; Anayasal Sistemin Kurulması; Cumhuriyet Döneminde İç ve Dış Siyaset; Türk Devriminin Temel Özellikleri ve Etkilendiği Düşünce Akımları; Hukuk, Eğitim, Ekonomi ve Toplumsal Yaşayışta Yapılan Yenilikler; Atatürk İlkeleri ve Bu İlkelerin Genel Nitelikleri; İdeolojik Açıdan Atatürkçülüğün Değerlendirilmesi. n.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.by-lazkopat-81.tr.gg/
Admin
Admin
Admin
avatar

Erkek
Mesaj Sayısı : 64
Yaş : 27
Nerden : Düzce
Rep : 12542
Kayıt tarihi : 03/09/08

Kişi sayfası
Kullanıcının Hediyeleri:

MesajKonu: Geri: ENDÜSTRİYEL KALIPÇILIK   Ptsi 03 Kas. 2008, 21:27

Türk Dili II
Konuşmanın Özellikleri: Konuşmada dikkat edilmesi gereken kurallar, Etkili konuşma; Dinleme: Dinlemede uyulması gereken kurallar; Okuma: Anlayarak okuma, Eleştirel okuma; Yazın Türleri: Öykü, Roman, Makale, Deneme, Şiir, Tiyatro.

Bilgisayar Destekli Tasarım I (CAD)
Temel CAD Kavramları: Ekran, Menü, Save, End, Quit, Limits, Units, Grid, Snap, Ortho komutları; AutoCAD'e Giriş: Doğru çizimi, Daire çizimi, Yay çizimi; Temel AutoCAD Komutları: Zoom, Pan, Redraw, Regen Fillet, Chamferbreak, Trim, Move, Copy, Array, Offset, Mirrormirrtext, Rotateellıpse, Polygon, Rectangle, Trace, Fill, Solid, Donut, Polyline, Divide, Measure, Change Color, Linetype, Ltscale, Scale, Explode Extend, Stretch, Block, Wblock, Insert, Minsert, Layer, Hatch, Help, List, Area, Dblist, Dist, Id, Status. Öğrenilen Temel CAD komutlarını; Makine Resmi I konularına uygun olarak(Görünüşler, Görünüş çeşitleri, Ölçülendirme…) 2 Boyutlu çizimler yaparak uygulama

Matematik II
Lineer Denklem Sistemleri ve Matrisler: Denklem sistemi çözümü, Matrislerle işlem yapabilme, Determinant, Ters matris; Limit ve Süreklilik: Limit, Limit alma, Fonksiyon sürekliliği; Türev ve Uygulamaları: Türevin geometrik ve fiziksel anlamı, Türev alma, Teğet denklemi, Maksimum ve minimum bulunması; İntegral ve Uygulamaları: İntegral, İntegral almak, Alan ve Hacim ile ağırlık merkezi hesabı; Diferansiyel Denklemler: Basit diferansiyel denklemler, Sınır koşulları, Diferansiyel denklem çözümü; İstatistik: Temel terimler, Frekans dağılımı, Verilerin grafik gösterimi, Standart ve Ortalama sapma.

Endüstriyel Kalıp Tasarımı
Makine Konstrüksiyonunda Kalıp Preslerinin Önemi, Özellikleri ve Seçimi; Temel Kalıp Elemanlarının Etüdü: Kalıp setleri, Burçlar, Kılavuz sütunları, Dişi kalıp ve zımparalar, Sıyırıcı plakalar, Dayamalar, Kayıtlar, Pilotlar; Temel İşlemler: Eğeleme, Markalama, Delme, Raybalama, Pimleme ve kılavuz çekme, Merkezleme, Sökülebilir birleştirmeler; Kalıp Yapımında Kullanılan Takım Tezgahları; Basit Kesme Kalıplarının Yapımı; Hacim Kalıplarında Konstrüksiyon Esasları; Hacim Kalıbının Yapımı ve Montajı.

Isıl İşlem Teknolojisi
Çeliğin Yapısı: Kristal yapı, Kristal yapı hataları, Katı eriyik, Tavlama, Hızlı soğutma, Yavaş soğutma; Çeliğin Tavlanması: Normalizasyon tavlaması, Yumuşatma tavlaması, Gerilim giderme tavlaması, Yeniden kristalleşme sıcaklığı; Çeliğin Sertleştirilmesi: Su verme, Menevişleme, Sementasyon; Çeliklere Uygun Isıl İşlem Yöntemleri; Yapı Çelikleri, Takım Hız Çelikleri, Yüksek Hız Çelikleri; Kristal Yapı Hataları, Jominy Deneyi.Bilgisayar Destekli Tasarım II (CAD)
Bilgisayar Destekli Tasarım I (CAD) uygulamalarını Makine Resmi I ve Makine Resmi II derslerinin konularını da dikkate alarak;-2 Boyutlu(2D) çizimler,-3 Boyutlu(3D) çizimler yaparak, çıktılar alma.

Mühendislik Bilimi II
Sıvı Akışkanlar: Akışkanlarda güç, Bölgesel kayıplar, Sürekli kayıplar, Seri bağlı borularda basınç debi değişimi, Paralel bağlı borularda basınç debi değişimi, Dalmış yüzeylere etkiyen basınç, Basınç kuvveti; Ölçüm ve Kontrol: Hız ölçümü, Basınç ölçümü, Kuvvet ölçümü, Sıcaklık ölçüm cihazları, Elle kontrol, Otomatik kontrol; Isı Enerjisi: İç enerji değişimi, Entalpi, Özgül entalpi, Suyun hal değişimi; Gazlar: Sabit hacim, Sabit sıcaklık, Sabit basınç, Politropik, Adiabatik, İzotermal.

Döküm Teknolojisi
Döküm Endüstrisi, Modeller, Kalıp kumları, Maçalar, Kum kalıba döküm ve kalıplama yöntemleri, Kabuk kalıba döküm yöntemi, Hassas döküm yöntemi, Alçı kalıba döküm, Seramik kalıba döküm, Metal kalıba döküm, Basınçlı döküm, Savurma döküm yöntemi, Sürekli döküm, Ergime İşlemi ve Fırınları, Döküm Laboratuvarı, Maliyet hesabı

Makine Bilimi ve Elemanları
Kuvvet-uzama grafiği, Gerilme gerinimi, Elastisite modülü, Emniyet, Poisson oranı; Gerilmeler: Çekme-Basma Dayanımı: Hooke kanunu; Kayma gerilmesi, Kesme gerilmesi, Sertlik, Eğilme gerilmesi, Akma gerilmesi, Uzama, Elastikiyet, Kirişler, Eğim, Sehim, Atalet momenti, Burulma gerilmesi, Burkulma gerilmesi; Makine Elemanları: Perçin, Kaynak, Lehim, Cıvatalar, Yaylar, Miller, Yataklar, Rulmanlı yataklar, Kaymalı yataklar, Yağlama.

Makine Tasarımı
Malzeme Seçimi: Malzemelerin fiziksel özellikleri (Özgül ağırlık, Elektriksel ve ısıl iletkenlik, Ergime ve katılaşma noktası, Genleşme katsayısı, Mıknatıslanma vb.); İmalatta Dikkate Alınması Gereken Hususlar: Döküm yöntemleri, Küçük iş parçasının işlenmesindeki kritik faktörler; Tasarım Kriterleri: İnsan makine ilişkisinde ergonominin anlamı, Basit cihazların kullanımına ilişkin ergonominin anlamı.

İleri Ölçme Teknikleri
Mekanik, Optik, Dijital, Elektrik, Elektronik, Pnömatik Ölçme Aletleri, Koordinat Ölçme Aletleri ve Ölçme Prensipleri; Ölçme Aralıkları; Ölçme Hassasiyetleri; Ölçme Hataları ve Ölçme Hatası Hesapları: Kontrol alet ve donanımları, Özel ölçme ve kontrol aletleri; Yüzey Sertliği, Yüzey Pürüzlülüğü, Sinüs Çubukları, Mastarlar vb. Yeni Geliştirilen Ölçme ve Kontrol Donanımlarının Tanıtılması.

Bilgisayar Destekli Üretim(CAM)


* CNC Freze tezgâhlarının kodlama sistemleri ve genel yapısı
* CNC Freze tezgâhlarını programlamak için gereken ön bilgiler
* NC Freze tezgâhlarının ortak olan kodlarla genel olarak programlanması
* MYO olan CNC Freze tezgah kontrol ünitelerinin programlanması.
* CNC Torna tezgâhlarının kodlama sistemleri ve genel yapısı
* CNC Torna tezgâhlarını programlamak için gereken ön bilgiler
* MYO olan CNC Torna tezgâhının programlanması.
* Freze tezgâhlarında CAD – CAM’in genel özellikleri.

Saç Metal Kalıp Tekniği I
Kalıpçılık Özel İş Tezgahlarının Tanımı; Yan Çakılı Kesme Kalıbı Yapımı; Bükme Kalıbı Yapımı; Kesme ve Bükme ile İlgili Bileşik Kalıp Yapımı: Yuvarlama, Kenarlama, Silindirik çekme, Prizmatik çekme bileşik kalıplarının yapımı; Preslerin Tanıtımı; Kalıpların Denenmesi; Alanla İlgili Geliştirilen Tekniklerin Uygulanması; Prograsif Kalıplar: Prograsif kalıpların tasarımı ve yapımı.

Plastik Kalıp Tekniği I
Plastik Kalıpçılığın Tanımı; Kalıpçılık Terimleri: Ayırma yüzeyi, Üst kalıp, Alt kalıp, Yolluk, Boşluk pimi, Koniklik; Plastiklerin İşlenmesi ve Elde Edilmesi; Amorf ve Kristal Yapılı Plastikler ve Özellikleri; Plastiklerin Kimyasal Yapıları; Plastik Enjeksiyon Kalıpları: El presi plastik enjeksiyon kalıpları, Yatay enjeksiyon presi için plastik enjeksiyon kalıpları; Şişirme Kalıpları; Vakumlama Kalıpları; Sıkıştırma Kalıpları: Bakalit ve Kauçuk kalıplar.

Genel ve Teknik İletişim
İletişimin Tarifi ve Türleri: Temel iletişim kavramları, Toplum ve birey yönünden iletişimin önemi, İletişim türleri ve kıyaslamaları; Sözlü İletişim: Sözlü iletişim ilkeleri, Sözlü iletişim teknikleri ve uygulanmaları, Sözlü iletişimin günlük hayattaki etkileri; Yazılı İletişim: Yazı türleri, Kurum içi yazı türleri, Genel amaçlı iş mektupları, Form ve anket gibi özel amaçlı yazılar; Meslek Hayatında İletişim: İletişim tekniklerini meslek gruplarına uygulayabilme; Grafik İletişim: Grafik ve şemaların kullanım amaçları; Teknolojik Araçlar Kullanarak İletişim: Kullanılan araç gereçlerin işlevlerini yorumlama, Teknolojik araçların sağladığı kolaylıklar.

Saç Metal Kalıp Tekniği II
Bilgisayar Destekli Tasarım I (CAD) ve Bilgisayar Destekli Tasarım II (CAD) derslerinde öğretilen CAD (Solid Works, AutoCAD, vb.) Kullanılarak; Saç Metal Kalıp Tekniği I Dersinin içeriğine sadık kalarak bir Saç Metal Kalıbının tasarımı, Tasarlanan Kalıbın yapımı.

Plastik Kalıp Tekniği II
Bilgisayar Destekli Tasarım I (CAD) ve Bilgisayar Destekli Tasarım II (CAD) derslerinde öğretilen CAD (Solid Works, AutoCAd, vb.) Kullanılarak; Plastik Kalıp Tekniği II Dersinin içeriğine sadık kalarak bir Plastik Kalıbının tasarımı, Tasarlanan Kalıbın yapımı .

Hidrolik ve Pnömatik Sistemler
Hidroliğin Temel İlkeleri: Süreklilik, Bernoulli eşitliği, Akış türleri, Reynolds sayısı, Laminer akış, Türbülanslı akış; Hidrolik Elemanlar ve Devreler: Dişli pompa, Vidalı pompa, Kanatlı pompa, Paletli pompa, Pistonlu pompa, Yön kontrol valfleri, Akış kontrol valfleri, Basınç kontrol valfleri, Silindirler; Pnömatiğin Temel İlkeleri: Mutlak sıcaklığı, Mutlak basıncı, Sabit sıcaklık, İzotermik, Adyabatik, Sıkışma; Pnömatik Elemanlar ve Devreler: Kompresör, Hava yağlayıcı, Yön kontrol valfleri, Akış kontrol valfleri.

Bilgisayar Destekli Tasarım ve Üretim(CAD/CAM)
Makine Sanayinde Yaygın Olarak Kullanılan MasterCam, SolidCam, SurfCam, EdgeCam, MegaCad-Cam ve AutoCad vb. Paket Programları Kullanarak Bilgisayar Denetimli Tezgahlar İçin Üretim Programları Hazırlama; Bilgisayar Destekli Tornacılık Programı: Uygun kesici takımı, İşlem sırasını, Konumlarını belirleme, Hazırlanan programın parçanın işleneceği bilgisayar tezgahının G-M kodlarına uyumlu hale getirme; Bilgisayar Destekli Frezecilik Programı Hazırlama: Uygun kesici takımı, İşlem sırasını, Konumlarını belirleme, Hazırlanan programın parçanın işleneceği bilgisayar tezgahının G-M kodlarına uyumlu hale getirme.

Talaşsız Şekillendirme
Dövme: Dövmenin tanımı, önemi ve gereği, Dövme cihazlarının çeşitleri ve çalışma prensipleri, Dövme kalıp tasarımı, Dövme yöntemleri; Haddeleme: Haddeleme tezgahları, Haddeleme gücü hesabı; Ekstürüzyon: Ekstürüzyon cihazları ve çalışma prensipleri; Tel Çekme: Tel çekme işleminin yapılışı, Tel çekme kuvveti hesabı; Boru Üretimi ve Şekillendirilmesi: Boru çekme yöntemi, Boru şekillendirme yöntemleri; Metalik Saçları Şekillendirme Yöntemi: Kesme, Bükme, Sıvama, Gererek şekillendirme ve Derin çekme işlemleri ile saçları şekillendirme.

Kalite Kontrol
Kalite kontrolun tanımı, İstatiksel Kalite kontrol kavramları ve yöntemleri,İhtimal dağılımları, Kalite problemleri, Süreç ve Makine yeterliliği, Üretimde Muayene ve Kabul örneklemesi.

İşletme Yönetimi ve İmalat Kontrolü
Yönetim ve İmalat, Planlama, Yönlendirme ve Denetim, Türk İş Hukuku

Sistem Analizi ve Tasarımı
Öğrencinin İlgi alanına uygun mesleki, Genel Makinecilik, İş Kalıpları, Konularından Birinin Seçilmesi; ve Bu Konunun;a- Fizibilite çalışmalarıb- Tasarım ve Üretim İşlem Sırasının Belirlenmesi (Eğer bir kalıpsa; Endüstriyel Kalıp Konstrüksiyonuna Göre İncelenmesi; Çeşitli Kalıpların Yapım Analizi; Yapılan Proje ve Uygulamaların Teknik Raporunun Hazırlanması; Çizilen Projeye Göre Maliyetinin Hesaplanması.)c- Projenin Gerçekleşmesi.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.by-lazkopat-81.tr.gg/
 
ENDÜSTRİYEL KALIPÇILIK
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ENDÜSTRİYEL KALIPÇILIK

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: MAKİNE BÖLÜMÜ :: Bölümler-
Buraya geçin:  

Popüler Siteler PageRank
mega-stats.com
free counter
Yeni bir forum kurmak | © phpBB | Bedava yardımlaşma forumu | Suistimalı göstermek | Yetkinblog.com