AnasayfaAnasayfa  GirişGiriş  TakvimTakvim  GaleriGaleri  SSSSSS  AramaArama  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  FotoclubFotoclub  

Paylaş | 

Bilgisayar Destekli Tasarım ve üretim Bölümü.....(MAKİNE)

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Erkek
Rep : 12542

Kişi sayfası
Kullanıcının Hediyeleri:

MesajKonu: Bilgisayar Destekli Tasarım ve üretim Bölümü.....(MAKİNE)   Ptsi 03 Kas. 2008, 21:24

Düzce Üniversitesi Cumayeri Meslek Yüksek Okulu
MAKİNE

Programlar:
Bilgisayar Destekli Tasarım ve Üretim:

Makine Programı
(Bilgisayar Destekli Tasarım ve Üretim)

Meslekte bilgisayar kullanımı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Bu yaygınlaşma çağın ihtiyacını karşılamak için zorunlu hale gelmektedir. Bilgisayar Destekli Tasarım ve Üretim (CAD-CAM) Programının kısaca kapsamı, endüstriyel üretimde; imalatı yapılacak ürünlerin, yapım, montaj ve komple montaj resimleri ile bakım ve kullanım kataloglarını bilgisayar destekli çizim ortamında iki ve üç boyutlu çizme, bilgisayar ile sayısal kod türetme yazılımları ve CNC tezgahları ile ilgili yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretimdir.

Programın amaçları aldığı eğitim ile sanayi sektöründe istenen bilgi, beceri ve niteliklere sahip öğrencileri endüstride istihdam edilmek üzere teknik ara eleman olarak yetiştirmek temel amaç olacaktır. Bu amaca ulaşmak için dersler, teorik ve uygulamalı şekilde verilmektedir. Meslek öğretimi için gerekli olan yöntem ve teknikler konusunda öğrenciler gereken bilgilerle donatılmaktadır. Ayrıca endüstrideki uygulamaları yerinde görerek, gerekli bilgi ve becerileri kazanmak amacıyla endüstri stajı yapılmaktadır. Ankara ve İstanbul gibi iki büyük metropolün arasında yer alan Düzce ili, konum itibariyle, sosyo-ekonomik gelişme için önemli bir üstünlüğe sahiptir. Ülkenin sanayi kuşağı diye ifade edilen Marmara Bölgesi ile sınır oluşu da bunda etkendir. Düzce sanayi bakımından; Ülkenin diğer kentleri ile kıyaslandığında gelişme göstermiş iller arasında yer almaktadır. Merkezi İstanbul’da bulunan ve üretim konuları itibariyle otomobil yan sanayi, tarım makineleri, inşaat malzemeleri, ambalaj ve mobilya, tarım koruma ilaçları gibi konularda faaliyet gösteren çok sayıda firma, Düzce’de üretim yapmaktadır. Makine sanayisi dünyada hızla gelişen, pazar payı artan ve rekabet koşulları ağırlaşan bir sektör olmaktadır. Dolayısıyla sektör sürekli gelişim gösteren, kendini yenileyen, araştırma ve geliştirme çalışmalarına ağırlık veren bir sanayi dalı olma durumundadır.

Bilgisayar Destekli Tasarım ve Üretim (CAD-CAM) Programı sanayi alt yapısı olan illerde istihdama çok büyük katkılarda bulunmaktadır. Tasarım ve üretime yönelik bir alan olduğu için de ülke ekonomilerine yüksek oranda katma değer sağlamaktadır. Düzce ilinde bu alanda önemli derecede kalifiye eleman ihtiyacı olduğu tespit edilmiştir. Düzce ili çapında yukarıda değinilen sektörlerde faaliyet gösteren meslekler açısından ara eleman gereksinimi karşılamada Bilgisayar Destekli Tasarım ve Üretim (CAD-CAM) programı önem arz etmektedir.

Makine
Ulaştırma Bakanlığınca İstihdam edilmek üzere, gemi makine mühendisi yetiştiren bir yüksek-okuldur. Makine programının amacı, her türlü makinelerin kullanımı, bunlarla ilgili üretim alanlarında imalata konu olan, Makine parçalarının tasarlanması, teknik resimlerinin çizilmesi ve bunların ilgili tezgahlarda talaşlı ve talaşsız imalat metotları kullanılarak uygulamaya dönük tarzda işlenmesi ile ilgili konularda çalışacak ara insangücü yetiştirmektedir. Bu programdan mezun olanlar, kamu ve özel kuruluşlarda teknik ara eleman olarak çalışırlar.

Programın Amacı: Makine programının amacı, her türlü makinenin kullanılması, bunlarla ilgili üretim alanlarında imalata konu olan makine parçalarının tasarlanması, teknik resimlerinin çizilmesi ve bunların ilgili tezgâhlarda talaşlı ve talaşsız imalat metotları kullanılarak, işlenmesi ile ilgili konularda çalışacak ara insangücü yetiştirmektir.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Makine programında daha ziyade atölye çalışması ve imalat teknolojisi, teknik ve meslek resmi, mekanik malzeme, ölçme ve kalite kontrol, makine bilgisi gibi meslek dersleri yanında güzel sanatlar ve genel kültür dersleri ile uygulamalı dersler okutulur. Öğrencilere ayrıca staj da yaptırılır.

Gereken Nitelikler: Bir öğrencinin makine programında başarılı olabilmesi için matematiğe, fiziğe ve özellikle mekanik konusuna ilgi duyması, uzay ilişkilerini görebilme ve mekanik düşünme yeteneğine sahip olması gerekir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Bu programın mezunlarına "Makine Teknikeri" ünvanı verilmektedir. Bu ünvana sahip bir kimse çalıştığı kurumda makine mühendisi ile teknisyen arasında teknik ara eleman olarak görev yapmaktadır.

Çalışma Alanları: Bu programdan mezun olanlar kamu ve özel kuruluşlarda teknik ara elemanı olarak çalışırlar.

CUMAYERİ MESLEK YÜSEKOKULU
MAKİNE PROGRAMI
(Bilgisayarlı Tasarım ve Üretim)
DERS İÇERİKLERİ

Türk Dili-I
Dil, diller ve Türk dili. Dil bilgisi, sözcük, cümle. Kelime türleri. Anlatımın öğeleri ve anlatım türleri. Düzgün ve etkili konuşmanın temel ilkeleri.

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi – I
Temel kavramlar. Türk inkılâbı öncesinde Osmanlı Devletinin yaptığı ıslahatlar. Türk inkılâplarının hazırlık dönemi. Türk istiklâl savaşı.

Yabancı Dil – I
Konuşma. Dinleme-anlama. Yazma. Okuma-anlama.

Matematik – I
Sayılar. Cebir. Denklemler ve eşitsizlikler. Fonksiyonlar. Logaritma. Trigonometri. Geometri.

Bilgisayar – I
Windows işletim sistemi. Microsoft Office. İnternet Explorer.

Teknolojinin Bilimsel İlkeleri
Malzeme özellikleri. Statik. Dinamik. Enerji. İş ve güç. Mekanik ve elektromanyetik dalga hareketi. Akışkanlarda basınç. Elektrik ve manyetizma.

İmalat İşlemleri – I
Makine teknikerliğinin özellikleri, ilkeleri, kapsamı ve görevleri. Ayarlanabilir ölçme ve kontrol aletlerinin bilgi ve beceri işlemleri. Üniversal torna tezgahlarında temel tornalama bilgi ve beceri işlemleri. Üniversal freze tezgahlarında temel frezeleme bilgi ve beceri işlemleri. Zımpara taşlarında kesici aletlerin bilenmesi, bilgi ve beceri işlemleri. Sökülemez birleştirme ve temel kaynak bilgi ve beceri işlemleri.

Makine Resmi – I
Geometrik çizimler. İzdüşüm ve görünüş çıkarma. Ölçülendirme. Kesitler. Perspektif çizimleri. Standart makine elemanlarının çizimi.

Meslek Teknolojisi – I
İmalat usulleri. Talaşlı imalatta kullanılan kesici takım gereçleri. Torna tezgahlarında talaş kaldırma ilkeleri. Matkap tezgahlarında talaş kaldırma ilkeleri. Freze tezgahlarında talaş kaldırma ilkeleri. Kılavuz ve paftalarla talaş kaldırma ilkeleri.

Türk Dili-II
Yazılı ve sözlü anlatım türleri. Noktalama ve yazım kuralları. Anlatım bozuklukları.

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi-II
Atatürk dönemi inkılâpları. Atatürk dönemi Türkiye Cumhuriyeti’nin dış siyaseti. Atatürk İlkeleri.

Yabancı Dil-II
Konuşma. Dinleme-anlama. Yazma. Okuma-anlama.

Matematik-II
Lineer denklem sistemleri ve matrisler. Limit ve süreklilik. Türev ve uygulamaları. İntegral ve uygulamaları. Diferansiyel denklemler. İstatistik.

Bilgisayar-II
Temel internet kavramları. Web tasarımına giriş. Sunu programı. Veri tabanı programının kullanımı.

Mühendislik Bilimi-I
Dairesel hareket. Potansiyel-kinetik enerji ve momentum. Basit makineler. Sıvı akışkanlar. Isı enerjisi ve etkileri. Temel gaz kanunları.

İmalat İşlemleri-II
Üniversal torna tezgahlarında temel bilgi ve beceri işlemleri. Üniversal freze tezgahlarında temel bilgi ve beceri işlemleri. Ayarlanabilir ölçme ve kontrol aletlerinin bilgi ve beceri işlemleri. Zımpara taşı makinelerinde serbest elle tek ağızlı kesici alet bileme (Devam). Taşlama tezgahlarının temel bilgi beceri işlemleri. Oksi-gaz kaynak ünitelerinde temel kaynak bilgi ve beceri işlemleri. Üniversal torna tezgahı aksesuarları ve revolver torna tezgahları. Üniversal freze tezgahı ve aksesuarları. Alet bileme ve temel taşlama işlemleri. Gaz-altı kaynak yöntemleri.

Makine Resmi-II
Toleranslar ve yüzey kalitesi. Yapım resimleri. Dişli çarklar. Montaj resimleri. Büro çalışmaları.

Malzeme Teknolojisi
Malzeme tanımı ve sınıflandırılması. Atomik yapı ve bağ kuvvetleri. Katılaşma-ergime davranışları. Demir-karbon (Fe-C) denge diyagramı. Demir dışı metaller. Çelik standartları. Tahribatlı deneyler. Şekillendirme işlemleri. Metalografi. Polimerler. Kompozitler. Korozyon.

Meslek Teknolojisi-II
Torna tezgahlarında talaş kaldırma ilkeleri. Freze tezgahlarında talaş kaldırma ilkeleri. Vargel ve planya tezgahlarında talaş kaldırma ilkeleri. Taşlama tezgahlarında talaş kaldırma ilkeleri. Broşlarla (Tığ çekme) talaş kaldırma ilkeleri. İnce işleme ile talaş kaldırma ilkeleri.

Genel ve Teknik İletişim
İletişimin tarifi ve çeşitleri. Sözlü iletişim. Yazılı iletişim. Meslek hayatında iletişim. Grafik iletişim. Teknolojik araçlarla iletişim.

Mühendislik Bilimi-II
Sıvı akışkanlar. Ölçüm ve kontrol. Isı enerjisi. Gazlar.

Bilgisayar Destekli Çizim-I
Temel CAD kavramları ve AutoCAD’e giriş. Temel AutoCAD komutları.

Makine Bilimi ve Elemanları
Birim sistemleri. Gerilmeler. Makine elemanları.

Bilgisayar Destekli Üretim-I
CNC takım tezgahlarının kodlama sistemleri ve genel yapısı, CNC torna tezgahlarını programlamak için gereken ön bilgiler. CNC torna tezgahlarında programlama öncesi hazırlıklar ve bütün CNC torna tezgahlarının ortak olan kodlarla genel programlanması. CNC torna tezgahlarında, CYCLE (Çevrim =Döngü) ve Subroutine (Alt programlar) tornalama fonksiyonları ve okulda bulunan CNC torna markasında programlanması. MYO’nda bulunan markadaki CNC torna tezgahının programlanması ve kullanılması. CNC freze tezgahlarının kodlama sistemleri ve genel yapısı. CNC freze tezgahlarını programlamak için gereken ön bilgiler. CNC freze tezgahlarında programlama öncesi hazırlıklar ve bütün CNC freze tezgahlarında ortak olan kodlarla genel programlanması. CNC freze tezgahlarında, CYCLE (Çevrim = Döngü) ve Subroutine (Alt programlar) frezeleme fonksiyonları ve okulda bulunan CNC freze tezgahının programlanması. MYO’nda bulunan markada CNC freze tezgahının programlanması.

Bilgisayar Destekli Tasarım –I
Solidworks veya eşdeğeri bir diğer tasarım ve çi­zim programına giriş. Tek parça tasarımı (Part), Montaj (Assembly) ve Teknik Resim (Drawing) bö­lümlerinin açıklanması. Bu programın, AutoCAD programıyla kıyaslanması, avantaj ve sınırlılıklarının irdelenmesi. Solidworks veya eşdeğeri programda 2 Boyutlu çizim komutlarıyla çizim uygulamaları. Solidworks veya eşdeğeri güncel bir tasarım prog­ramı yardımıyla 3 Boyutlu modelleme yöntemleri. Tel kafes modelleme, yüzey modelleme ve katı modellemenin karakteristik özelliklerinin irdelenmesi. Extrude, Revolve , Sweep, Loft, Rib, Cut Extrude, Cut Sweep, Wrap, Dome, Helix ve diğer katı model komutları ile tek parça modelleme ve malzeme atama.

Makine Tasarımı
Malzeme seçimi. İmalatta dikkate alınması gereken hususlar. Tasarım kriterleri.

Kesici Takım Teknolojisi
Talaşlı imalat ve kesici takımlar. Kesici takım malzemeleri. Kesici takım geometrisi ve seçimi. Kesici takım ömrü ve aşınma. Takım tespit sistemleri.

İleri Ölçme Teknikleri
Komparatörler. Açı ve açılı taksimatların ölçülmesi. Şekil ve konumların tayin edilmesi. Mastarlar ve optik camlarla yüzey kontrolü. Alıştırma ve mastarlama ilkeleri. Yüzey tamlığı. Takım tezgahlarının sınanması. Vida dişlerinin ölçülmesi. Dişlilerin ölçülmesi.

Girişimcilik
Girişimcilik kavramı ve ortaya çıkışı. Küçük işletme çeşitleri. Küçük işletmelerin kuruluş süreleri. Küçük işletmelerde yönetim, üretim, pazarlama ve finansman. Küçük işletmelerin sorunları ve çözüm yolları.

Elektro Mekanik
Elektrikli tahrik elemanları. Dijital ölçüm cihazları.

Kalite Güvence ve Standartlar
Standardizasyon. Kalite ve kalite kavramları. Kalite güvence. Mesleki standartlar.

İsletme Yönetimi İmalat Kontrolü
Yönetim ve imalat. Planlama. Yönlendirme ve denetim. Türk iş hukuku.

Bilgisayar Destekli Tasarım-II
Yüzey (Surface) modelleme komutları yardı­mıyla ile yüzey modelleme ve bu modellerin katıya dönüştürülmesi. Saç metal modelleme (Sheet metal) komutları yardımıyla, Saç metallerin modellenmesi ve açınımlarının çizilmesi. Kaynak ve montajda kay­nak. Mold komutu yardımıyla hacim kalıp tasarımı. Tasarlanan parçaların, montaj (Assembly) sayfasına aktarılarak birleştirilmesi. Montajı yapılan parçaların hareket simülasyonları. Tek parça veya toplu resimle­rin, Draw sayfasına aktarılarak parçaların imalat re­simlerinin çizilmesi. COSMOSXpress modülünü kullanarak katıların gerilme analizinin yapılması ve analizin raporunun çıktısının alınması. Photoworks modülü yardımıyla desen atama, ışıklandırma, renk verme işlemlerinin gerçekleştirilmesi.

Bilgisayar Destekli Üretim-II
Makine sanayinde yaygın olarak kullanılan MasterCAM, SurfCAM, EdgeCAM, Solid Edge, Mega CAD-CAM ve AutoCAD vb. paket programları kullanarak 2 boyutlu çizim ve 3 boyutlu modelleme yapılması, bilgisayar denetimli tezgahlar için üretim programlarının hazırlanması ve iş parçalarının bilgisayar denetimli tezgahlarda işlenmesi.

Hidrolik-Pnömatik Sistemler
Hidroliğin temel ilkeleri. Hidrolik elemanlar ve devreler. Pnömatiğin temel ilkeleri. Pnömatik elemanlar ve devreler.

Bilgisayar Destekli Çizim-II
Ölçülendirme. Perspektif çizimi. Yazıcı ve çiziciden çıktı alma. 3 Boyutlu çizim ve modelleme.

Sistem Analizi ve Tasarımı
Fizibilite çalışmaları. Tasarım ve üretim işlem sırasının belirlenmesi. Projenin gerçekleştirilmesi.

İs Güvenliği
Genel olarak kaza. İş kazalarının istatistiksel analizi. Meslek hastalıkları. İş kazalarının sebepleri ve kaza zinciri. İş kazaları ve meslek hastalıklarının önemi ve etki alanı. İşçi sağlığı ve iş güvenliği açısından ergonomik yaklaşım. Makine sektöründe iş kazaları ve meslek hastalıkları risklerinde insan faktörünün önemi ve etkileri. Makine sektöründe iş yeri ortamında yakın çevre fonksiyonlarının iş kazaları ve meslek hastalıkları riskleri ve iş güvenliği. Makine sektöründe yakın çevreden genel çevreye yayılan sızıntı ve kaçakların meslek hastalıkları riskleri ve iş güvenliği. Makine sektöründe çalışma ortamında genel çevre fonksiyonlarının iş kazaları ve meslek hastalıkları riskleri ve iş güvenliği. Yangın ve korunma. İlk yardım. İşçi sağlığı ve iş güvenliği mevzuatı. Genel olarak iş güvenliği.

Bilgisayarlı Tümleşik Üretim
Bilgisayarlı tümleşik üretim sistemleri. Bilgisayar destekli üretim sistemleri. Bilgisayar destekli üretime destek sistemleri. Endüstriyel robotlar. CAD/CAM sisteminin incelenmesi.

İleri İmalat Yöntemleri
Elektro-erozyon (EDM) yöntemi ile talaş kaldırma. Kimyasal aşındırma (ECM) yöntemi ile talaş kaldırma. Lazer yöntemi ile talaş kaldırma. İleri kaynak yöntemleri.

Enerji Yönetimi
Türkiye’nin genel enerji durumu. Türk sanayisinin yapısı. Enerji tüketimi. Enerji yönetimi. Ölçü aletleri ve ölçüm teknikleri. Kazanlarda enerji verimliliğinin arttırılması. Elektrik sistemleri. Aydınlatmada enerji tasarrufu. Ekonomik analiz yöntemleri. Çevre. Alternatif enerji kaynakları. Bileşik ısı-güç üretim sistemleri.

Kullanıcı profilini gör http://www.by-lazkopat-81.tr.gg/

Bilgisayar Destekli Tasarım ve üretim Bölümü.....(MAKİNE)
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» EĞİTİCİ FİLMLER
» Denklem Kurma ve Problem Çözümü
» Açık Lise Biyoloji Kitapları
» ENDÜSTRİYEL KALIPÇILIK